Wentylatory Jelenia Góra

Co brać pod uwagę wybierając wentylator do domu?

Poniekąd najistotniejszym parametrem wentylatora jest jego zdolność produkcyjna wymierzana w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) czy też cfm. Głównym zamiarem funkcjonowania jest wymuszenie transferu powietrza w związku z tym nic nam po cichym wentylatorze, który jednakże nie zapewnia porządnej wentylacji.      
   Innym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę jest skala huku. Wyrażany jest on w decybelach (dB). Pamiętać trzeba, że jest to jednostka logarytmiczna a nie liniowa, w związku z czym różnica 3 dB może oznaczać podwojeniu poziomu dźwięku. Należy wziąć także pod uwagę, że dwa ciche wentylatory dadzą suma summarum mniejszy hałas niż jeden głośniejszy. Najlepsze wentylatory to takie, które maja stosowny stosunek wydajności do gwaru. By okroić głośność producenci wielokrotnie wykorzystują łożyska ślizgowe, które jednak są w dużym stopniu mniej stateczne od łożysk kulkowych. 
   I tak docieramy do wspomnianej żywotności (solidności)  która okazana jest w średniej liczbie godzin do awarii.
    Pisałem wyżej o hałasie. Oprócz samego poziomu hałasu znacząca jest również sylwetka tego wrzasku. Wysokie tony są prawdopodobnie najbardziej drażniące, natomiast niskie częstotliwości swobodnie przenoszą się na inne nawierzchnie powodując rezonans oraz są trudne do wytłumienia. 
   Jak widać wentylatory są technologią dużo bardziej skomplikowaną aniżeli by nam się na pierwszy rzut oka wydawało, a wybór odpowiedniego modelu nie jest wcale trywialny a w dodatku zależy od konkretnego zastosowania, wymiarów otworu, budżetu oraz innych poszczególnych postulowań dotyczących charakterystyki użytkowej.


Możliwość komentowania jest wyłączona.